روستای زرقان

 auqa9zjzgoyseu5669t9.jpgعکس و تصویر :‌محسن زرقانی

شعری در طبیعت،‌ صفایی در طبیعت، لذتی در طبیعت(طبیعت زیبای روستای زرقان).

نوای دهکده

 باسلام " اهل زرقانیم------روزگارمان بد نیست-----در کنار جوی آبی که روان-----و کنارش رسته ، دو سه چندتا پونه------می رود آبادی------ وبه زیر جنگلی از گردو---سایه ای سرد و خنک---یا سپیداری بلند------و به دور از آن هیاهوی شهر-----در سکوتی زیبا-----با خیالی راحت----و چه پر آرامش--- به دور از دغدغه ی سفته و چک--------دور یک سفره ی پهن -----تکه نانی زتنور------دو پیاله از ماست------با کمی شیرو فله ------دوسه تا گردو با مغز سفید------یک پیاله شیره ی انگور هم------- چایی آتشی دم-------داده بر بالشت لم------ یک سبد سیر و پیاز، سبزی خوب--- بر سر سفر ه ی مان، داریم و بس----این همه نعمت را ----عافیت در بر ما----و چه می خواهیم ما ---دگر از درگه حق---هیچ –هیچ ------و دگر  شکر خدا—شکر خدا___شکر خدا.(این داستان، نه واقعیت ادامه دارد..)

روستای زیبای زرقان از توابع شهرستان جغتای

((زر : طلا و جواهر//قان : کلمه ای ست ترکی : خون))  .

یک بود یکی نبود زیر گنبد کبود ، در زمانهای قدیم در این منطقه حاکمانی در کنار مردمشان، زندگی تقریبا پادشاهی داشته اند که وسایلی با ارزش از طلا ونقره  و دیگر فلزات گرانبها از جمله دارایی آنها بوده است . در هنگام هجوم اقوام دیگر، بر سر تصاحب این اموال جنگ و خونریزی بر پا می شد.  بعضی مواقع  مردم برای عدم دسترسی مهاجمان به این اشیاء، آ نها را در زیر خاک پنهان میکرده اند. تا بعد از رفع خطر، دوباره از آنها استفاده کنند، که در این میان بعضی از این گنجها به دلایلی همانند: مرگ صاحبانشان همچنان زیر خاک می ماند. بقیه اش بماند برای بعد، فقط خواهشا خیالتان نگیرد دنبال گنج بروید .چون من خودم اول پیدا کردم. برید کنار دست نزنید.

سلام بر شما دوستان عزیز و بزرگوار .

به محضر همه ی طبیعت دوستان،روستانشینان ،شهر نشینان و...عرض ادب می کنیم .طبیعت آبا و اجدادی من روستای زیبا و کوهستانی زرقان از توابع شهرستان جغتای -استان خراسان رضوی است .

ساختار پلکانی خانه های روستای یادآور  فضای زیبای ماسوله در استان گیلان است . من اکنون در اواسط خرداد ١٣٩٠ با شما دوستان عزیز ارتباط برقرار میکنم برایتان جالب است بدانید هم اکنون توده های انبوه برف در بعضی از شکافهای کوههای اینجا هنوز باقی است .............

رودخانه های زیبا ، درختان بزرگ و انبوه گردو ، ریواس ، آویشن ، زرشک کوهی ، درختچه های گون وبادام کوهی و... حرف از زیباییهای اینجا بسیار است ،از محیط زیبای روستا، از چرای دامها ، از ماع ماع گاوها ، از سروصدای پرندگان در پوشش انبوه درختان،از چشمه ها ی سرد و زلال ،ازسادگی مردم ،از حیا و ادبشان، از خداقوت های کنار زمینهایشان ، از نیت های پاکشان ،از قناعت زیبایشان، از زندگی بی دغدغه شان ،از خوابهای راحتشان درشبهای پی در پی(بر خلاف زندگیهای شهرنشینی)،از مهمان نوازی بی آلایششان و هزاران زیبایی دیگر . خداراشکر از این همه زیبایی .امیدوارم در تخیلتان از این همه زیبایی لذت برده باشید .

انشاء الله اگر توفیق و عمری باقی باشد از زیباییهای اینجا بیشتر با شما سخن خواهیم گفت .اگر توانستید به اینجا سری بزنید .

 

((به ماسوله ی خراسان رضوی خوش آمدید )).

/ 22 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من

لطفاوب شخصیتونم بنویسید با تشکر[لبخند]

استاد

یادت باشد,هیچ چیز در این دنیاپایدار وهمیشگی نیست وزندگی بالا وپایین دارد.آنقدر در اوج غرق نشو که وقتی فرود آمدی از پا در ایی.از استاد

استاد

هر گز اجازه نده دیگران به جای تو فکرکنندو تصمیم بگیرند.وهرگزسعی نکن عقیده ونظرخو یشتن را به دیگران تحمیل کنی .این رفتار تو ست که تو راتوجیه می کندودیگران رابه همان سمت وسو سو ق می دهد.

استاد

هر گز اجازه نده دیگران به جای تو فکرکنندو تصمیم بگیرند.وهرگزسعی نکن عقیده ونظرخو یشتن را به دیگران تحمیل کنی .این رفتار تو ست که تو راتوجیه می کندودیگران رابه همان سمت وسو سو ق می دهد.

داوود صداقت خواهی

عالی بود ولی قسمت درباره نویسنده رو اصلاح کنید لطفا آقای زرقانی

داوود صداقت خواهی

تشکر که قسمت درباره نویسنده را اصلاح کردید .امیداست پیروز و سربلند باشید

داوود صداقت خواهی

باتشکر از شما به نظربنده باتوجه به مطالب قبلی مفیدی که داشتید به نوشتن ادامه بدین وسعی کنید از اخبار واطلاعات به روز شهرستانمون جوین در وبتون استفاده کنید .اگه درمورد معرفی بعضی ازکتابهای مفید وجدید هم استفاده کنید ممنون میشم امید وارم موفق باشید.

اسماعیل محمدنیازرقری/شهرستان رشتخوار

سلام حاج محسن ایام به کام.وبسایت مفیدی داری انشاالله خدا شما را خیر دهد/سلام به خانواده محترم برسون/التماس دعا.....

حسن زرقانی

با سلام وخسته نباشید لطفا لینک زیر را در جای مناسبی از سایت قرار دهید تا هر مخاطبی از هرجای ایران مسیر رسیدن به زرقان را روی نقشه مشاهده کند در ضمن عکس هایی که از مکان های مختلف تهیه می کنید را می تئانید از طریق سابت فوق آدرس دهی کنید با تشکر http://www.irancityinfo.com/city/sabzevar/person/361/روستای-زرقان/